Vítáme Vás na oficiálních stránkách Paintball Březová. Nepřehlédněte články!!! "Jak si zahrát paintball zadarmo" a "Slevové karty" 
Dobré ráno, dnes je sobota 28. května 2022 svátek má: Vilém Počet přístupů: 158932
Německá verze  
Hledání
Fotoalbum
Odběr novinek
Jméno
Email
Počítadlo
ashrae 62.1api 1104aws d1.1aws download2014 asme standardasme a17.1ASME Y14.5IPC A-610Easme b31.1asme b31.3ASME QEI-1  moncler online replica horloges 
Česká armáda cvičí své vojáky pro misi v Afghánistánu
 Česká republika posílí v březnu tohoto roku svůj kontingent v misi ISAF v Afghánistánu. Nový útvar by měl působit na severu země v okolí Fayzabádu.
 
Provinční rekonstrukční tým (Provintial Reconstruction Team, PRT) bude mít v provincii Badakšan na starosti hlavně zajištění bezpečnosti oblasti, ochranu mezinárodních jednotek a spolupráci s místními obyvateli. 
 
Lídry tohoto celku budou vojáci německého Bundeswehru. Armáda České republiky bude zastoupena čtyřiceti vojáky ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Společně s těmito dvěma zeměmi budou mít v tomto PRT zastoupení také Dánové, celý tým pak bude mít přibližně 250 vojáků.
 
Vojáci prostějovského praporu v současné době finišují ve své přípravě. O tom, že to budou právě oni, kteří do Afghánistánu poletí, se dozvěděli už  v prosinci loňského roku. „Jsem hrdý na to, že kontingent je postaven na bázi 102. průzkumného praporu z Prostějova. Jsem rád, že jsme dostali možnost reprezentovat naši armádu v Afghánistánu. Je to pro nás čest,“ říká velitel prostějovského praporu podplukovník Jindřich Starý. 
 
Právě podplukovník Starý by měl dělat zástupce veliteli celého PRT. „Velitelem týmu bude německý důstojník, já budu jeho zástupcem a zároveň velitelem naší jednotky,“ dodává Starý.
 
Hlavním úkolem PRT ve Fayzabádu bude pomoc v rekonstrukci provincií a postupné obnovování moci centrální vlády na území Afghánistánu. Příslušníci roty hloubkového průzkumu, kteří jsou jednou z nejlépe vycvičených jednotek prostějovského praporu, budou mít za úkol zabezpečení ochrany vojenského a civilního personálu, VIP osob, zajištění bezpečnosti letiště Fayzabád a budou se podílet na zajištění bezpečného prostředí v období konání parlamentních voleb.
 
Většina českých vojáků už zkušenost ze zahraniční mise má. „Minimálně 70 % z nich  se zúčastnilo  nejméně  jedné mírové mise na Balkáně, v Iráku, nebo i v Afghánistánu,“ říká velitel jednotky. 
 
Přesto i on si je vědom toho, že prostředí v zemi má svá určitá specifika. „My víme, že klimatické podmínky jsou v Afghánistánu zcela rozdílné než v České republice. Můžeme se zde setkat s denními teplotami kolem 40 stupňů, v noci naopak může teplota klesnout i na mínus 17 stupňů. Samozřejmě, že s těmito teplotními výkyvy počítáme,“ dodává Starý.
 
Velitel jednotky nemá strach z toho, že by jeho podřízení nebyli řádně vycvičeni. Celá příprava byla rozložena do čtyř etap. V první etapě to byla důkladná jazyková příprava. Následovaly lékařské prohlídky, psychologická vyšetření a očkování všech příslušníků kontingentu. „V současné době jsou na tom po zdravotní stránce všichni velmi dobře,“ dodává Starý. Dále to byla odborná příprava řidičů a logistických odborností, ve třetí etapě byla příprava zaměřena především na velitelské funkce. 
 
Vyvrcholením komplexní přípravy pak bude sladění jednotlivých cvičení ve VVP Libavá na Olomoucku koncem února.
 
Kontingent bude v afghánském Badaškanu působit šest měsíců. Celá doba trvání mise se může zkrátit, ale také prodloužit. „To záleží  na vývoji politické situace v zemi,“ uzavírá velitel prostějovské jednotky podplukovník Jindřich Starý.
  
Co jsou PRT
 
Takzvané provinční rekonstrukční týmy (PRT) NATO rozšiřují v rámci svého působení v misi ISAF svou působnost mimo afghánské hlavní město Kábul a jeho bezprostřední okolí (cestu k tomuto rozšíření otevřela rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1510/2003 ze 13. října 2003).
 
PRT pracují na základě vojensko-civilního partnerství. Složení a rozmístění týmů se stanovuje podle konkrétní situace v oblastech, ve kterých mají fungovat. Klíčovými úkoly PRT v Afghánistánu jsou především podpora afghánské přechodné vlády  při zabezpečování stabilnějšího a bezpečnějšího prostředí v konkrétní oblasti, pomoc při rozšiřování jejího vlivu v oblastech, dodržení závazku mezinárodního společenství podílet se na procesu normalizace v zemi a monitorování a hodnocení místní a oblastní bezpečnostní situace.
 
Účast AČR v misi ISAF
 
Česká republika má v Afghánistánu v současné době tým patnácti vojenských specialistů, kteří v rámci alianční mise ISAF pracují v Kábulu. Vojáci mají na starost vyhledávání a zneškodňování výbušnin a munice a také meteorologická a geografická pozorování. Tento kontingent odletěl z Prahy loni v září. V průběhu letošního roku bude i tato jednotka rozšířena, počítá se s dalšími několika desítkami vojáků.
 
Posílení účasti v Afghánistánu pro letošní rok již v závěru loňského roku schválil český parlament. Na přelomu let 2006 a 2007 se Češi navíc možná ujmou hlídání kábulského letiště, k čemuž bude potřeba další stovka vojáků.
 
Na stabilizaci země  v současné době pracuje asi 8000 vojáků ze 47 států.


Zdroj: MO ČR

Datum: 24.02.2005
Autor: ADMIN
Počet přístupů: 124721
hodnocení
1 | 2 | 3 | 4 | 5 Známka: 0.70
počet známek: 93621