Vítáme Vás na oficiálních stránkách Paintball Březová. Nepřehlédněte články!!! "Jak si zahrát paintball zadarmo" a "Slevové karty" 
Dobré ráno, dnes je 4. června 2023 svátek má: Dalibor Počet přístupů: 367835
Německá verze  
Hledání
Fotoalbum
Odběr novinek
Jméno
Email
Počítadlo
ashrae 62.1api 1104aws d1.1aws download2014 asme standardasme a17.1ASME Y14.5IPC A-610Easme b31.1asme b31.3ASME QEI-1  moncler online replica horloges 
SBS – Special Boat Squadron

  Lze říci, že 7000 mužů z Královské námořní pěchoty představuje do značné míry elitní sílu. Ostatně každý „mariňák“ to rozhodně potvrdí. V sestavě námořní pěchoty je mnoho menších , a dlužno dodat, i výběrově náročnějších jednotek, z nichž nejznámější a nejlépe vycvičenou je SBS ( Special Boat Squadron) neboli zvláštní člunová rota. Je to elita mezi elitou, ekvivalent Královské námořní pěchoty k britské speciální letecké službě (SAS) (více ZDE). Její kořeny sahají do období 2. světové války, kdy se rodily speciální jednotky určené k nájezdům a k průzkumu pobřeží na evropském kontinentu. Technika jejich působení, která se vyvíjela za těžkých ztrát, byla naštěstí uchována i v době míru, a to navzdory četným redukcím a organizačnímu slučování útvarů. V rámci školy Královské námořní pěchoty pro obojživelné operace v Eastney (nyní v Poole v Dorsetu) byl umístěn „Small Raids Wing“ – volně přeloženo – „přepadový pluk operací menšího rozsahu“, který se později přeměnil na „Special Boat Company“ a konečně v roce 1977 na „Special Boat Squadron“ (SBS), tedy na zvláštní člunovou rotu.

 Tato SBS představuje velitelství „zvláštních člunových sekcí“, jejichž organizační zařazení je tajné. Je ale známo, že jsou řízeny operačním velitelstvím jednotek komandos. V případě potřeby řešení speciálního úkolu mohou působit i samostatně. Poslání SBS lze přirovnat k působení útvarů SPECNAZ v bývalém Sovětském svazu a SEALS v americkém námořnictvu. Jsou odpovědné za sabotážní operace, mají i zvláštní odpovědnost za bezpečnost nalezišť ropy a plynu v moři u britských ostrovů.

 Jednotka SBS zažily akce v Ománu a na Borneu. Na Falklandských ostrovech byly mezi prvními při vylodění na březích Jižní Georgie, poté, co přiletěly z Velké Británie dopravním letounem C-130 a pak se snesly do vod jižního Atlantiku. Ponorka je dopravila do blízkosti prostoru invaze. Z ponorky se příslušníci SBS vydali na poslední etapu své dlouhé cesty v nafukovacích člunech typu Gemini. Tehdy se také říkalo, replicas de relojes españa že SBS vyslala z britské konvenční ponorky HMS Onyx hlídku přímo na argentinské území, tedy na kontinentální pevninu. Fakta ovšem zůstává, že jednotky SBS a SAS operovaly na Falklandech dvanáct dní před vlastní invazí obojživelných sil a že SBS prováděla průzkum skutečných prostorů vylodění v zátoce San Carlos. Tyto jednotky očekávaly první britské oddíly, které se vylodily na břehu a neutralizovaly postavení argentinské armády na Fanning Head, která palbou a výhledem kontrolovala celou zónu vylodění.

 Způsob, jakým se SBS zapojila do akcí mnohem větší organizace SAS, je předmětem různých úvah a spekulací. Velmi dobře se vědělo o vybavení útvarů SAS člunovými jednotkami s podobnou výstrojí, prostředky a možnostmi, jakými disponují SBS. Mezi oběma složkami však nevznikly žádné třecí plochy.

      Výběr a výcvik

 Do jednotek SBS jsou přijímáni dobrovolníci z řad příslušníků komandos Královské námořní pěchoty. Všichni muži, důstojníci i mužstvo, se musí podrobit obvyklým prověrkám fyzické zdatnosti a psychické odolnosti, po nichž následuje třídenní výběrová řízení. Úspěšní kandidáti se pak účastní výcvikového kurzu po dobu patnácti týdnů. Získávají vědomosti a dovednosti z oblasti průzkumu, práce s trhavinami, potápění a ovládání speciálních plavidel – jako je kánoe Klepper nebo člun Gemini. Na závěr soustředění absolvují čtyřtýdenní výsadkářský kurz, který se koná v těsné návaznosti na operace zvláštních člunových jednotek.

 Důstojníci SBS a námořní pěchoty nejsou povinni sloužit po předem stanovenou dobu. Pokud ale chtějí být povýšeni do hodností, které jsou již nad tabulkovým limitem těchto jednotek, pak musí – podobně jako jejich kolegové u některých sil zvláštního určení – požádat o přeložení a dosavadní jednotky opustit.

     Uniformy

 Příslušníci SBS nosí běžné stejnokroje Královské námořní pěchoty a zelené barety jako muži od komandos. Jedinou odlišností je okřídlený odznak výsadkářů Královské námořní pěchoty na pravém rameni a nášivka na pravém předloktí s nápisem „Swimmer Canoeist“ (Plavec kanoista). Je zdobena korunkou nad písmeny a vavřínovými listy. Na vycházkových stejnokrojích jsou oba znaky obšity zlatým lemováním na černém pozadí. Důstojníci nosí okřídlený odznak, ale bez nášivky s písmeny „SC“.

    Zbraně a výstroj

 Družstva jednotek SBS tvoří čtyřčlenné hlídky obvykle vyzbrojené americkou puškou M16 Armalite a granátometem M203, přičemž používají i speciální verzi britského samopalu Sterling (L34A1) s tlumičem. Součástí výzbroje jsou plastické trhaviny, laserové zaměřovače cílů a krátkovlnné radiostanice.

 Průzkumné hlídky jednotek SBS se pohybují s lehkou výstrojí tvořenou třemi základními prvky – tornistrou (vojenský tlumok) s nouzovou soupravou, brašnou a balíčkem. Velmi málo je známo o nouzové soupravě, která zřejmě obsahuje prostředky k přežití, v brašně jsou osobní zbraň, nůž, šňůra k rybářské udici, lahve s pitnou vodou, drátěná oka na chytání zvěře a vak s potravinami. Obsahem balíčku jsou další potraviny, suché prádlo a vodotěsné pončo.

 Čluny jednotek SBS jsou plovoucí desky (obdoba surfového prkna), speciálně vyrobené nafukovací čluny Klepper Mark 13 a poněkud větší čluny Gemini, poháněné přívěsným motorem o výkonu 40 koňských sil. Jako další dopravní vodní prostředek slouží čluny „ Rigid Raider“ („Tvrdý nájezdník“), které jsou vlastně vojenskou verzí sklolaminátového rybářského člunu „Dory“ poháněného přívěsným motorem. Čluny této kategorie, s kapacitou 10 lidí, používají specialisté z roty „Tvrdých nájezdníků“ Královské námořní pěchoty.

 Používá se také nafukovací člun pro tři osoby „Kestrel“, který je tak malý, že bývá připoután k noze výsadkáře. Je poháněn přívěsným motorem s výkonem 9,5 koňských sil, shazuje se odděleně. Člun je plněn kysličníkem uhličitým.

 Nasazení

- Malaysie 1963-1966 (Borneo)

- Oman 1970-1971

- Falklandy 1982

- Válka v zálivu/ Irák 1991

- Bosna 1993 a 1995-1996

- Afganistán 2001

- Irák 2003

Zdroj: Elitní jednotky, W.N.Lang


Datum: 03.03.2005
Autor: ADMIN
Počet přístupů: 228525
hodnocení
1 | 2 | 3 | 4 | 5 Známka: 0.47
počet známek: 138773