Vítáme Vás na oficiálních stránkách Paintball Březová. Nepřehlédněte články!!! "Jak si zahrát paintball zadarmo" a "Slevové karty" 
Dobré ráno, dnes je 4. června 2023 svátek má: Dalibor Počet přístupů: 367738
Německá verze  
Hledání
Fotoalbum
Odběr novinek
Jméno
Email
Počítadlo
ashrae 62.1api 1104aws d1.1aws download2014 asme standardasme a17.1ASME Y14.5IPC A-610Easme b31.1asme b31.3ASME QEI-1  moncler online replica horloges 
Brigade of Gurkhas

Poprvé se s gurkhskými válečníky střetla královská britská koloniální armáda v Indii. Bengálsko a Bihár, území nově ovládnutá Británií, hraničila na severu s mocným a bojovným městským státem Gorkha, který se rozkládal na hornatém území dnešního západního Nepálu. V jeho čele stál král Prithwi Narayan Shan. On a jeho válečníci podnikali výpady na britská území tak dlouho, až roku 1814 ganerální guvernér vyhlásil Nepálu válku. Po dvou letech krvavých hraničních bojů bylo nakonec v roce 1816 uzavřeno příměří. Britové ovšem během té doby poznali kvality gurkhských bojovníků a chovali k nim velký respekt. Tak se stalo, že je po podepsání mírových dohod britská armáda začala přijímat jako dobrovolníky do svých služeb.
V této době byly formovány první pluky gurkhské brigády. Krátce po jejich nasazení pod britským velením v bojích v Indii, kdy se Gurkhové osvědčili jako loajální a odvážní bojovníci. Během dalšího padesátiletého období se pak podíleli na bojích v Barmě, Afghánistánu, na severovýchodním a severozápadních hranicích Indie, na Maltě, Kypru, v Číně (tzv. „boxerské povstání“) a Tibetu.


1.světová válka
Celkem 100 000 Gurkhů v plucích Gurkhské brigády bojovalo ve Francii, Vlámsku, Mezopotámii, Persii, Egyptě, Palestině, u Gallipoli a Soluně.
Po 1. světové válce pak Gurkhové bojovali při britské invazi do Afghánistánu v roce 1919.


2. světová válka
Počet gurkhských pluků v britských službách se rozrostl na 40 a vznikly specializace jakogurkhští výsadkáři, výcvikové jednotky a také posádkové jednotky – pevnostní, obranné. Celkový počet vojáků stoupl na 112 000 a účastnili se tažení v Sýrii, západní Africe, Itálii, Řecku, Malajsii a Barmě.
Ztráty gurkhských jednotek v první a druhé světové válce činily 43 000 vojáků. V obou válkách pak muži z těchto jednotek získali celkem 26 válečných křížů (13 Gurkhové a 13 britští důstojníci).

Vznik Brigade of Gurkhas
Po 2. světové válce a poté, co Indie získala nezávislost, Velká Británie podepsala s Nepálem a indickou vládou 1. ledna 1948 trojstranou smlouvu. Tehdy měly gurkhské pluky 10 praporů. Po podpisu smlouvy Britům připadly dva prapory Gurkhů (zbývající zůstaly indické armádě). Ty byly okamžitě reorganizovány a oficiálně pojmenovány Brigade of Gurkhas. Reorganizace na brigádní systém umožňovala přesnější definování specializace a bojového určení jednotek.

Reorganizací vznikly:
2nd King Edward VII´s Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
6th Gurkha Rifles (později Queen Elizabeth´s Own)
7th Gurkha Rifles (později Duke Of Edinburgh´s Own)
10th Gurkha Rifles (později Princess Mary´s Own)
Gurkha Engineers (nyní The Queen´s Gurkha Engineers)
Gurkha Signals (nyní The Queen´s Gurkha Signals)
Gurkha Army Service Cops (nyní The Queen´s Own Gurkha Logistic Regiment)
Gurkha Independent Parachute Company (rozpuštěna v roce 1972)
Gurkha Military Police (rozpuštěna v roce 1964)

Válka v Malajsii
Gurkhská brigáda v Malajsii strávila celkem 12 let, a to od roku 1948 do roku 1960. zasahovala zde proti komunistickým partyzánům a vysloužila si pověst výtečných bojovníků v džungli. Zatímco britská armáda bojovala v konfliktech v Koreji, na Kypru, v Keni nebo Adenu, gurkhské jednotky získávaly neocenitelné zkušenosti v této zdlouhavé misi. V džungli se osvědčil systém spolupráce s elitní jednotkou SAS. Gurkhové, jako jednotka rychlé reakce, byli vysazováni do prostoru, kde zpravodajci zjistili pohyb povstalců, prakticky do dvou hodin!

Další vývoj
Mezi lety 1967 a 1972 dochází ke změně velení britské armády a celkové reorganizaci ozbrojených sil. S tím byla spjata redukce gurkhských vojáků ze 14 000 na 8 000 a osmi praporů na pět (byly rozpuštěny Gurkha Parachute Company a Gurkha Military Police). Tři prapory gurkhské pěchoty a Gurkha Engineers, Gurkha Signals, Gurkha Transport Regiment byly umístěny v Hongkongu. Zbývající jednotky byly dislokovány do Velké Británie a do posádky v Belize. Později byl prapor 10th PMO Gurkha Rifles z Británie přesunut proti případné turecké invazi do posádky na Kypru. Rok 1977 byl velice důležitý, protože tři jednotky z Brigade of Gurkha byly vyznamenány titulem „královská“. Jednalo se o povýšení Gurkha Engineers na The Queen´s Gurkha Engineers, Gurkha Signals na The Queen´s Gurkha Signals a u 2nd KEO Gurkha rifles byl jmenován vrchním velitelem princ z Walesu.
V roce 1982 byl 1st Battalion 7th DEO Gurkha Rifles nasazen do bojů na Falklandách. Logistický pluk spolu s 28 Ambulance Squadron byly vyslány na přelomu let 1990 a 1991 na pomoc při osvobozování Kuvajtu. V roce 1992 byla povýšena jednotka Gurkha Army Service Corps na The Queen´s Own Gurkha Logistic Regiment. V roce 1993 je z nařízení vlády zredukován stav brigád armády z počtu 8 000 mužů na 3 500. v roce 1994 jsou čtyři pluky brigády Gurkhů reorganizovány v jeden – The Royal Gurkha Rifles (RGR), složený ze tří praporů. V roce 1996 jsou zredukovány 2 prapory, když byl 3 RGR rozpuštěn po stažení 1 RGR z Hongkongu do Británie. 1st Battalion působil v mírové operaci v Kosovu a 2nd Battalion v misi spojených národů na Východním Timoru. 2nd Battalion byl po té nasazen v operaci v Sierra Leone. Druhý prapor byl koncem roku 2001 nasazen jako součást sil SFOR v Bosně.

Struktura Gurkhů v rámci Britské armády z roku 2003:
HQ The Brigade of Gurkhas (Netheavon, UK)
1st Battalion The Royal Gurkha Rifles (Tuker Lines, Seria, Brunei)
2nd Battalion The Royal Gurkha Rifles (Shorncliffe, Kent,UK)
A Company, The Highlanders (Catterick,UK)
C Company, 2 Para (Colchester,UK)
D Company, 1 Royal Irish (Cantenburry, Kent, UK)
The Queen´s Gurkha Engineers (Maidstone, Kent, UK) – RHQ a 1Sqn
The Queen´s Gurkha Signals (bramcote, Nuneaton, UK) – RHQ a 1Sqn
The Queen´s Own Gurkha Logistic Regiment (Colchester, UK)
Gurkha Demonstration Company (Camberley, Surrey, UK) – PMA Sandhurst
Gurkha Demonstration Company (Brecon, Wales, UK) – ITC Wales
Gurkha Company 3rd Battalion ITC (Catterick, Garrison, UK)
British Gurkha Nepal (HQ, s hlavním stanem v Kathmandu a Pokaře v Nepálu)
The Band of The Brigade of Gurkhas (Shorncliffe, Kent, UK) – vojenská hudba

Výběr a výcvik
Výběr začíná každoročně v Nepálu, kde tradiční „vyhledavač talentů“ vybírá mladé muže. Ti jsou odesíláni do sběrných táborů, kde probíhá další výběr za dohledu starších gurkhských vojáků a britských důstojníků. Ročně se hlásí k jednotkám 300-400 branců ale konečný počet odvedených byl například v roce 2004 celkem 230 z 370 branců. Zásady výběru jsou již mnoho let velice přísné. Celý výběrový systém je sestaven podle poměrů v Nepálu a přímo pro Gurkhy. Skládá se z více částí, podobně jako v jiných armádách (fyzická zdatnost, tělesná kritéria, test IQ, test psané a hovorové angličtiny).

Tělesné a fyzické předpoklady:
1. tělesné:
Věk – 17 a půl roku až 22 let
Výška – min. 160 cm
Hmotnost – min. 50 kg
Hrudník – min. 79 cm
Stav chrupu – připouští se několik plomb, 1-2 falešné zuby, mezera mezi zuby je akceptována
Stav zraku – pro brance od roku 2005 brýle neakceptovány

2. fyzické testy:
první den – 12 shybů na hrazdě (bez čas. limitu)
druhý den – 12 shybů na hrazdě (bez limitu), 50 sedů-lehů pod 2 minuty, 60 kliků pod 60 sekund

3. konečný výběr:
počítání předešlých výsledků, dále britský BTF (Basic Fitness Test) a DOKO (test vytrvalosti).

4. test vzdělanosti:
angličtina (písemný a ústní test), matematika, BARB (standardní vstupní IQ test Britské armády)

Služba a penze
Většina Gurkhů slouží 15 let a mají pak nárok na slušnou výsluhovou penzi (podle výsledků během služby a dosažené hodnosti). Celkem lze sloužit max. 30 let. Během služby dochází k přezkušování ve 4.,8. a 12. roce. Vojáci mohou kdykoliv odejít do civilu, ale samozřejmě bez příslušné penze.

Výstroj:
- standardní britský polní stejnokroj Combat 95 Clothing Systém
- vlastní označení jednotky a odznak na baret s vyobrazením dvou zkřížených nožů kukri
- oblíbená pokrývka hlavy je klobouk v britském maskovacím vzoru
- nosné řemení je používáno standardní PLCE (Personal Load Carrying Equipment) – modulární systém v maskovacím vzoru
- standardní neprůstřelná vesta a protichemická ochrana jednotlivce

Zbraně
- britská útočná puška SA 80 ráže 5,56mm NATO
- 5,56mm Light Machine Gun (LMG) – Minimi (hmotnost 7,1 kg, délka 914 mm, účinný dostřel 800 m, 700-1000 ran za minutu, zásobník na 100 nábojů)
- odstřelovací puška L 96 Sniper Rifle a L115A1 Long Range Sniper Rifle
- protitankové střely Milan a lehké protitankové střely
- LAW (Light anti Armor Weapon)
- minomety 81 a 51 mm
- nože kukri

Kukri
Nepálští chlapci již od svých 5 let nosí u pasu kukri (gurkhský tradiční nůž) a všichni sní o tom, že až vyrostou a zesílí, stanou se vojáky. Po vstupu do aktivní služby se tento nůž stává dominantní – primární zbraní. V boji v uzavřených prostorech a muž proti muži budí tato zbraň hrůzu nejen svým ostřím a čepelí, ale hlavně zručnými a smrtícími technikami seků, které lze jen velmi obtížně odrazit.
Nejznámější a nejstarší kukri je uložen v muzeu gurkhské výstroje v Kathmandu a vlastnil jej král Raja Drabya Shah – panovník Gurkhů v roce 1627. oficiální chladnou zbraní gurkhských vojáků se stal tento nůž v roce 1768. Po vzniku gurhkské armády, založené prvním gurkhským králem, byl tento nůž vojákům ponechán, nejen z důvodu nedostatku zbraní, ale zejména pro víru bojovníků v jeho spolehlivost.
Dříve jej vyrábělo mnoho vesničanů takřka na koleně. Dnes převládá masová výroba, ale pouze nepálské originály jsou považovány za nejkvalitnější, přestože jsou na jejich výrobu používány zbytkové materiály. Čepel je vysoce kvalitní a ty nejlepší nože jsou vlastně bývalé kolejnice nebo automobilové listové pružiny. Nejdražší jsou zdobeny rytinami. Pochva je vyrobena za dřeva a opatřena ochrannými kovovými prvky. Obsahuje také dva malé nože v postranních kapsičkách, jeden na broušení ostří, tzv. chakma, a druhý, jako malý příruční nožík na stahování zvířecí kůže, tzv. karda. Často zde je také kapsička na křesací kámen. Rukojeť je hlavně ze dřeva ořešáku nebo místního nepálského stromu. Zdobnější nože mohou být opět vykládány drahými kovy, mosazí, slonovinou nebo rohovinou. V dřívějších dobách byly nože delší a jednalo se spíše o pracovní nástroj, ale po kontaktu západní civilizace byl nůž zkrácen a je více užíván jako zbraň. Standardní délka však není stanovena.
V koloniálních dobách Britové podle svých zvyků zaváděli u gurkhských oddílů, podobně jako u jiných jednotek, bajonety na muškety vojáků. U Gurkhů s tím však Britové příliš neuspěli: odmítali používat jakoukoli jinou čepel než kukri. Nepál, Gurkha a kukri k sobě prostě patří. Dokud Gurkha drží v ruce svůj nůž, drží i svou slávu.

Nasazení

1st Batalion, 2nd King Edward VII´s Own Goorkha Rifles (The Simoor Rifle)
1962.12 Borneo Bojové nasazení
1965.08 Borneo 51 Gurkha Bde Bojové nasazení
1965 Malaysia Zámořská služba
1971 Hong Kong Zámořská služba
1975 Brunei Zámořská služba
1977
Hong Kong Gurkha FF Zámořská služba
1979 England Churých Crookham Zámořská služba
1981 Hong Kong Gurkha FF Zámořská služba
1985 Brunei Zámořská služba
1987 Hong Kong 48 Gurkha Bde Zámořská služba
1989 England Churých Crookham 5 AB Bde Zámořská služba 

 


Datum: 11.04.2006
Autor: ADMIN
Počet přístupů: 94298