Vítáme Vás na oficiálních stránkách Paintball Březová. Nepřehlédněte články!!! "Jak si zahrát paintball zadarmo" a "Slevové karty" 
Dobré ráno, dnes je 4. června 2023 svátek má: Dalibor Počet přístupů: 367915
Německá verze  
Hledání
Fotoalbum
Odběr novinek
Jméno
Email
Počítadlo
ashrae 62.1api 1104aws d1.1aws download2014 asme standardasme a17.1ASME Y14.5IPC A-610Easme b31.1asme b31.3ASME QEI-1  moncler online replica horloges 
GIGN
GIGN (Groupe d Intervention de la Gandarmerie Nationale) je mezi speciálními zásahovými jednotkami pojem. Její historie začala v době po masakru na olympiádě v Mnichově v roce 1972. smrt 11 izraelských olympioniků se stala odrazovým můstkem pro vznik řady protiteroristických jednotek po celém světě. Francouzské četnictvo, které má na starosti udržování bezpečnosti ve venkovských oblastech, v listopadu roku 1973 začalo s přípravou speciální zásahové jednotky na základě 2/2 četnické mobilní eskadrony v Maisons-Alfort. Po pečlivém výběru prvních kandidátů a intenzivním výcviku je nová jednotka Equipe Commando Régionale d Intervention – ECRI. 1. března 1974 připravena k nasazení. Toto datum je považováno za oficiální datum vzniku jednotky GIGN.
  jednotce velel v tomto počátečním období poručík Chrisian Prouteau. Období to bylo složité, protože chyběly zkušenosti s takovou prací a vybavení bylo běžného četnického nebo vojenského původu. K prvnímu operačnímu nasazení došlo takřka pár dní po vzniku jednotky ve dnech 10.-11. března 1974 v Ecquevilly, kde bylo třeba zpacifikovat ozbrojeného šílence. V návaznosti na pozitivní zkušenost rozhoduje velení četnictva o vzniku další zásahové jednotky. Obě jednotky nesou nadále označení GIGN s rozlišovacím číslem. Jednotka ECRI byla začleněno do GIGN I a nově vzniklá jednotka na základně Mount-de-Marsan nesla označení GIGN IV. V roce 1976 dochází k reorganizaci a sloučení obou jednotek do jediné jednotky spod označením Groupe d Intervention de la Gendarmerie Nationale (v překladu: Zásahová skupina národního četnictva), tedy opět GIGN.
Ve stejném roce (3. února 1976) dochází k záchranné akci v Džibuti. Čtyři muži Somálské pobřežní osvobozenecké fronty unesly školní autobus s 30 žáky. Jelikož byla země v té době francouzským teritoriem, byla na záchranu nasazeny jednotka GIGN.  Velitel operace využil toho, že v horkém podnebí je člověk po jídle velice unavený a malátný, a čas operace stanovil po obědě. A skutečně, krátce po obědě všechny děti usnuly a v autobuse vyčnívaly pouze postavy únosců. Tento zásah se stal jedinečný tím, že jej celý rozhodli odstřelovači, kteří na povel eliminovali všechny čtyři únosce. Jeden z únosců sice stačil ještě smrtelně postřelit jedno dítě, ale i tak to byl velký úspěch, všechny ostatní děti se podařilo zachránit.
  V roce 1983 je jednotka podřízena pod Groupement de Sécurité et d Intervention de la Gendarmerie Nationale , GSIGN, které má v četnictvu na starosti bezpečnostní zásahy různého druhu. V rámci GSIGN je GIGN určena pro záchranu rukojmích a boj proti terorismu.
Svůj profesionální um prokázala jednotka na vánoce v roce 1994, kdy osvobodila rukojmí držené čtyřčlennou skupinou Islámské armády v Airbusu A300 společnosti Air France na letišti v Alžíru. Tato operace byla skutečně jedinečná. Teroristé nejenže měli rukojmí v počtu 173 osob, ale podle zpravodajských informací dokonce chtěli letadlo nad Paříží vyhodit do vzduchu, aby zemřeli nejen cestující, ale i řada lidí na zemi, navíc ve městě, které má pro Francii tak veliký symbolický význam. Že to s vyjednávání nebylo snadné, dokazuje poprava několika rukojmích na výstrahu. GIGN už nemohla déle čekat. Útok proběhl ve dvou vlnách; rozpoutala se prudká palba, která trvala 12 minut. ihned po vniknutí do letadla začali teroristé střílet. Munice ráže 7,62 mm dělala v letadle velkou paseku a řada četníků z GIGN skončila se zraněním. Přesto se povedlo během přestřelky evakuovat všechny zbývající  rukojmí a jednotka nakonec letadlo dobyla. Četníci později hodnotili teroristy jako velice profesionálně připravené osoby. Teroristé přebíjeli velice rychle a intuitivně mířili na hlavu a horní část těla, což potvrzuje velice precizní a odbornou přípravu.
  Zatím poslední známou akcí jednotky bylo velice specifické nasazení trajektu Pascal Paoli 28. září 2005. Loď byla unesena korsickými odboráři na znamení nesouhlasu s prodejem státního podílu na jejich dopravní společnosti. Po nasazení specialistů z GIGN, pěti vrtulníky Puma a potápěčů z námořního komanda byla loď brzy obsazena a rebelové zajištěni. Operace proběhla hladce, ovšem s mohutnou odezvou v médiích a s diskusemi na politické scéně, zda může stát nasazovat speciální jednotky proti stávkujícím, a zda si stávkující mohou dovolit unést dopravní prostředek.

Organizace
 Úkolem jednotky GIGN je záchrana rukojmích jak na francouzské půdě, tak v zahraničí, ale i na lodích a v letadlech. Dále je jednotka pověřena bojem proti terorismu a speciálními zásahy proti nebezpečným pachatelům.
  Vzhledem ke svým úkolům má jednotka složitou strukturu, která zajišťuje schopnost plnit tyto úkoly kdykoliv a kdekoliv. Organizační  strukturu tvoří následující prvky: velitelská buňka (velitel jednotky a jeho zástupce); sekce podpory (má na starosti udržování databáze objektů, kde může dojít k zásahu, ať se jedná o domy, lodě, autobusy, letadla atd. v její kompetenci je i starost o počítačovou techniku a materiální vybavení. Součástí jejích úkolů je i starost o logistiku, tj. zajištění přepravy); jednotka operační podpory (zajišťuje činnosti spojené s nasazením v akci. Její jednotlivé složky provádějí úkoly počínaje vyhodnocením situace, návrhy možných řešení, přes vyjednávání s protivníkem, koordinaci, kontakt s médií, pořizování a používání speciální techniky pro detekci, pozorování, odposlechy, přípravu násilného vstupu do budovy nebo dopravního prostředku, péči o speciálně vycvičené zásahové psy, spojení operační skupiny a štábu; součástí této složky je i skupina odstřelovačů.)
 A konečně se dostáváme ke čtyřem operačním jednotkám. Ty jsou označeny čísly 1. až 4. každá operační jednotka se skládá ze dvou taktických skupin. Každá skupina má svou specializaci. První je zaměřena na seskoky padákem a druhá je zaměřena na podvodní činnost. Vždy dvě skupiny drží pohotovost. Hotovostní skupiny jsou připraveny do 3 minut k od vyhlášení poplachu velitelstvím četnictva.
hlavní základna GIGN je ve Versailles.
Výběr
Prvotní požadavky na zájemce o vstup do jednotky jsou 5 let služby u četnictva a věk do 32 let. Kandidáti se podrobují náročnému výběrovému řízení, které trvá týden. Absolvují při něm řadu testů, které ověřují především jejich fyzickou zdatnost, a na závěr i psychologické vyšetření. Přijato je 5-10% kandidátů.
ani po ukončení výběrového řízení nemá zájemce zcela vyhráno. Je před ním 6-8 týdnů přípravného kursu. Během tohoto kursu se učí noví příslušníci jednotky vše od začátku. Je to dáno tím, že k jednotce mohou zájemci z celého četnictva, ale i tím, že uchazeči mohou mít z předchozí jednotky nějaké návyky, které jsou u GIGN nežádoucí. Dále se kurs zaměřuje na další fyzický rozvoj jednotlivce. Vše probíhá pod pečlivým dohledem instruktorů. Po přípravném kursu následuje základní kurs, který je už zaměřen na specifické činnosti prováděné jednotkou. Po tomto období je nový příslušník během zvláštního ceremoniálu oficiálně přijet k jednotce a obdrží odznak jednotky.

Výcvik
Mimo základní výcvik se příslušníci účastní i dalšího pokračovacího a udržovacího výcviku. Další výcvik se dá rozdělit na tři skupiny – výcvik jednotlivce, výcvik polokolektivní a kolektivní výcvik. Do výcviku jednotlivce spadá výuka boje zblízka. Není přesně stanoven styl a zájemce si může vybrat box, thajský box, judo nebo krav-maga. Výcvik jednotlivce zahrnuje i střelbu (GIGN během roku vystřílí 60 % munice spotřebované u četnictva). Osobní rozvoj příslušníka jednotky zahrnuje i výcvik ve výškách, činnosti jako je lezení a slaňování.
Polokolektivní výcvik je zaměřen na součinnost ve skupině. Taktická skupina jako nejmenší jednotka cvičí své taktické postupy a sehranost týmu. Vzhledem k přepravní kapacitě vrtulníku je polokolektivní výcvik využíván i pro nácvik součinnosti s vrtulníkem.
Kolektivní výcvik je zaměřen na provádění komplexních cvičení a nácvik součinnosti několika týmů. Cvičení se připravují podle reálných scénářů a jsou používány pokud možno reálné budovy nebo například dopravní letadla.
Příslušníci jednotky jsou cvičeny podle svých specializací. Jak již bylo uvedeno, existují dvě základní specializace, a to je potápěč a výsadkář (jsou samozřejmě i další, jako psovod a odstřelovač, a pomocné specializace v oblasti podpory). Pro specializovaný výcvik jsou používány školící kapacity jak četnictva, tak armády a námořnictva. Velice často se organizují i stáže v zahraničí.
Jednotka využívá svých kontaktů na zahraniční jednotky obdobného zaměření a společně cvičí s německou GSG-9, GIS z Itálie, SAS z Velké Británie, HRT FBI, SEALs a některými týmy SWAT z USA.

Vybavení
Hlavní zbraní ve většině případů je samopal Heckler&Koch MP5 ve verzi A5 a v ráži 9mm. Dalším samopalem používaným v současnosti stále více je zbraň P90 od FN Herstal na speciální náboj ráže 5,7mm. V případě potřeby výkonnější zbraně mají příslušníci jednotky k dispozici švýcarský Sig Sauer 551 a 552 nebo standardní armádní zbraň FA-MAS. V určitém množství je k dispozici i zbraň HK G33K. tyto zbraně používají náboj ráže 5,56mm NATO. K uvedeným zbraním je možné použít noktovizor OB-50. jako záložní zbraň používají příslušníci jednotky pistoli MAS G1, což je licenční Beretta 92F. mimo tuto zbraň je možno vidět i rakouský Glock 17 a nově zaváděnou standardní zbraň francouzských policejních sil Sig Pro 2022. zřídka jsou používány i pistole jiných typů. Mimo pistole je používán i revolver Manurhin MR-73. velice častou pomocnou zbraní je brokovnice. Jednotka používá typy Remington 870, SPAS 12 a Benelli M90. pro vrhání granátů se používají starší německé granátomety HK GP69. odstřelovači využívají řadu speciálních zbraní. Jednak se jedná o švýcarský Sig 550 Sniper, francouzskou zbraň FR-F1, britské Accuraccy Internacional AW, PGM-50, PGM-338, Barett M-82, Mac Millan, PGM Ultima Ratio a Remington Bravo 51.
Jednotka má dále k dispozici širokou škálu pozorovacích, komunikačních a specializovaných technických prostředků.

Výstroj
Základem výstroje jednotlivce je zásahová kombinéza modré barvy  s vystužením a polstrováním v loktech a na kolenou. Na levém rukávu kombinézy je našit znak jednotky. Na kombinézu si v případě nasazení příslušník jednotky obléká neprůstřelnou vestu. Pro nesení výstroje a střeliva slouží taktická vesta. Záložní zbraň je nesena ve stehenním pouzdru. Balistickou ochranu hlavy zajišťuje balistická přilba s balistickým obličejovým štítem. V poslední době jsou přilby opatřeny speciálním krytem zátylku. Pro ochranu rukou se používají rukavice, které umožňují jak střelbu, tak i slaňování. Kromě této výstroje mají příslušníci jednotky k dispozici speciální ochranný oblek pro zásahy v chemicky nebo biologicky kontaminovaných oblastech. Příslušníci jednotky s potápěčským výcvikem jsou vybaveni speciální potápěčskou výstrojí. Odstřelovači používají k maskování sadu maskovacích kompletů, které jsou speciálně konstruovány pro oblasti poušť, les, zimní krajina a městská zástavba. Tyto komplety jsou vyvinuty na základě nejnovějších zkušeností a poznatků.
Pro přepravu jednotky se používají jak standardní vozidla četnictva, tak i vozidla, která u jiných jednotek nenajdete. Jedná se jednak o dodávky typu Chevrolet, VW Transporter, ale také o velkou dodávku Renault Master. Jedinečným vozidlem je vůz Chevrolet s rampou Haras od firmy SWATEC. Toto speciální vozidlo umožňuje dynamické zákroky ve větších výškách a do určité míry i balisticky chrání výsadek při příjezdu na místo zásahu. Pro leteckou přepravu v rámci Francie používá jednotka vrtulníky četnictva, a to Puma a Alouette III, a nově také EC145.
Jednotka GIGN má na svém kontě řadu úspěšných komplikovaných zásahů a pravém je zařazována ke světové špičce.Datum: 28.12.2006
Autor: ADMIN
Počet přístupů: 85491